ОРГАНІЗАЦІЯ ВЕТЕРАНІВ ЦЕНТРАЛЬНОГО АПАРАТУ МВС УКРАЇНИ вул. Богомольця, 10, м. Київ, 01024, тел. 256-03-81, [email protected]

День пам'яті та примирення


8 травня - День пам'яті та примирення. За роки II Світової війни Україна була захоплена СРСР - її Західні регіони, та Німеччиною. Загинули 10 млн українців, зруйновані 700 міст та 2800 сіл.

Українці згадують жертв Другої Світової війни. 8 травня в Україні відзначають День пам'яті та примирення. Свято відзначається в день капітуляції нацистської Німеччини 8 травня 1945 року.

Акт про капітуляцію збройних сил нацистської Німеччини був підписаний ще 7 травня в Реймсі (Франція), але ратифікований лише 8 травня в Берліні. З цього приводу в багатьох містах Європи та США були проведені масові святкування.

Дні пам'яті та примирення, які проводяться 8 і 9 травня, було проголошено резолюцією Генеральної Асамблеї ООН від 22 листопада 2004 року, приуроченої до 60-річчя закінчення Другої світової війни.

 

Шановні колеги, дорогі ветерани й учасники війни!

Колегія Міністерства внутрішніх справ та Президія Асоціації ветеранів МВС України щиро вітають весь особовий склад системи МВС та ветеранів із Днем пам’яті та примирення та Днем перемоги над нацизмом у Другій світовій війні.

          Святкуючи за новою традицією восьмого та дев’ятого травня в європейському дусі Дня пам’яті та примирення, ми віддаємо данину пам’яті всім жертвам Другої світової війни, згадуємо всіх, чиє життя забрала війна, низько вклоняємося в  глибокій шані ветеранам, які на своїх плечах винесли тягар війни, самовідданою працею в тилу наближали розгром ворога,  піднімали країну з руїн у повоєнні роки.

        У ці дні ми знову повертаємося до незабутнього травня 1945 року, щоб з глибокою повагою згадати тих, хто виборов нашу свободу у страшному поєдинку з фашистськими загарбниками.

        Подвиг воїнів-переможців непідвладний часу як і наша безмежна шана і вдячність тим, хто сьогодні  виявляє нездоланну  мужність, незламність духу в боротьбі зі злочинністю, не шкодуючи здоров’я, а інколи життя, гідно виконує свій громадянський і службовий обов’язок у зоні проведення операції Об’єднаних сил.

       Цього дня ми схиляємося в доземному поклоні перед нині живими, усіма тими, хто проніс через лихоліття війни любов до Батьківщини і бажання бачити її заможною та квітучою. Це вашими потом та кров’ю щедро зрошена українська земля, як у роки воєнного лихоліття, так і у важкі дні відбудови народного господарства.

       Ми пам'ятаємо про кожного з вас, хто не шкодуючи власного життя, захищав рідну землю, наше сьогодення. Прийміть найтепліші побажання міцного здоров'я, довголіття, затишку та благополуччя.

        Мирного неба Вам та Вашим родинам!

Колегія МВС України

Асоціація ветеранів МВС України

 

Друга світова війна стала найбільш кривавою в історії людства. Україна вшановує пам’ять кожного, хто боровся з нацизмом, а також усіх жертв. Цього року, як і попередні декілька років, символом 9 травня в Україні замість Георгіївської стрічки є стилізоване зображення квітки червоного маку - "Мак пам’яті".

Квітка маку в українській традиції

В українській міфології мак має дуже багато значень. Це символ сонця, безкінечності буття й життєвої скороминущості, пишної краси, волі, гордості, сну, отрути, оберегу від нечистої сили, а також хлопця козака, крові, смерті. Ця квітка часто згадується в українських народних піснях та думах, особливо козацької доби: "Ой, з могили видно всі долини, – сизокрилий орел пролітає: стоїть військо славне Запорізьке – як мак процвітає...". У відомій пісні "Ой, ти, Морозенку, славний козаче", мак згадується поруч зі смертю козака: "…Обступили Морозенка турецькії війська. По тім боці запорожці покопали шанці; Ой, впіймали Морозенка у неділю вранці. Ой, недаром ранесенько той мак розпускався, – Ой, уже наш Морозенко в неволю попався…". Образ маку нерідко символізує козака, що героїчно загинув, боронячи Україну.

З народної творчості мак у такому символічному значенні перейшов у художню літературу. В Івана Франка: "Гей, Січ іде, красен мак цвіте! Кому прикре наше діло, Нам воно святе". Легенду про мак обробив і Михайло Стельмах у творі "У долині мак цвіте": "…Ординці воїна скришили, на землю впало тіло біле і, наче зерно, проросло, а влітку маком зацвіло…" Одна із героїнь роману Олеся Гончара "Прапороносці" гине в долині червоних маків.

Символ пам’яті у світі

Його появу пов’язують із віршами двох людей: канадського військового лікаря Джона МакКрея та представниці Християнської асоціації молодих жінок Мойни Майкл. Перший під враженням боїв у Бельгії у 1915 році написав твір "На полях Фландрії", що починався словами: "На полях Фландрії розквітли маки Між хрестами ряд за рядом". Друга – 1918 року написала вірша "Ми збережемо віру", в якому обіцяла носити червоний мак у пам’ять про загиблих. Саме Мойні Майкл у листопаді того ж року причепила червоний шовковий мак на пальто.

У 1920 році Національний Американський легіон прийняв маки як офіційний символ, а в 1921-му червоні маки стали емблемою Королівського Британського легіону. В Польщі червоні маки є символом перемоги 11–18 травня 1944 року Другого корпусу генерала Андерса в боях за гору Монте-Кассіно в Італії.


В сучасній Україні

 

Червоний мак як символ пам’яті жертв війни вперше використано в Україні на заходах, приурочених до річниці завершення Другої світової війни у 2014 році. Дизайн розроблено за ініціативи Українського інституту національної пам'яті та Національної телекомпанії України. Автором символу є харківський дизайнер Сергій Мішакін. Графічне зображення є своєрідною алюзією: з одного боку воно уособлює квітку маку, з другого – кривавий слід від кулі. Поруч із квіткою розміщено дати початку і закінчення Другої світової війни – 1939–1945 – та гасло "Пам’ятаємо. Перемагаємо".

 

Всеукраїнська акція "Мак пам’яті"

Рекомендується виготовляти стилізовані червоні маки з паперу або тканини та розміщувати на одязі на лівій стороні грудей, якомога ближче до серця. Використання маків великого розміру або зображень на великих площинах: біг-бордах, сіті-лайтах, стелах, дошках, інших носіях як оздоблення класів, залів чи публічного простору залишається на розсуд організаторів за умови збереження гідної пошани до цього символу.

Український інститут національної пам’яті звертається з проханням до українців цими днями доповнити одяг червоним маком – символом пам’яті майже 8 мільйонів загиблих співвітчизників та 65 мільйонів убитих у світі.

 

8 - травня в Україні пройдуть урочисті заходи

 до Дня пам'яті та примирення

 

Місто Київ


12:00 — відбудеться покладання квітів до пам'ятника Олени Теліги у Бабиному Яру в Києві.

14:00 — відкриття виставки про українців у таборах ГУЛАГУ “Тріумф людини. Мешканці України, які пройшли радянські концтабори” (вул. Хрещатик, 22).

В усіх районах протягом двох наступних днів столиці триватимуть тематичні концертні програми.